Մեր փաստաբանների ջանքերի շնորհիվ արդարացված մեղադրյալը ստացավ նաև դրամական փոխհատուցում 40 օր տևողությամբ արգելանքի տակ գտնվելու համար:
• Մեր փաստաբանների ջանքերի շնորհիվ արդարացված մեղադրյալը ստացավ նաև դրամական փոխհատուցում 40 օր տևողությամբ արգելանքի տակ գտնվելու համար:
the-Acquitted-Defendant-Also-Received-Monetary-Compensation
ՀՀ դատաիրավական պրակտիկայում աստիճանաբար ձևավորվել է կայուն պրակտիկա՝ քրեական վարույթով արդարացված անձանց փոխհատուցում տրամադրելու վերաբերյալ: Մոտ երկու տարի առաջ քրեական գործով արդարացված մեր վստահորդ Ռ.Փ.-ն շուրջ 40 օր գտնվել էր կալանքի տակ, մի քանի ամիս կիրառվել էր խափանման միջոց բացակայելու արգելքը, բացի դրանցից՝ նրա տանը կատարվել էր նաև խուզարկություն՝ այդ կերպ սահմանափակելով բնակարանի անձեռնմխելիության նրա իրավունքը:
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը, դատավոր Տիգրան Գրիգորյանի նախագահությամբ, Ռ.Փ.-ի խախտված իրավունքների վերականգնման համար որպես փոխհատուցում որոշել է ՀՀ-ից բռնագանձել 1.100.000 ՀՀ դրամ (տես քաղաքացիական գործ թիվ ԵԴ/45347/02/21): Հատկանշական է, որ դատարանը դրամական փոխհատուցում է սահմանել նաև անձի բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքի սահմանափակմամբ պատճառած վնասի համար:
Շնորհակալություն դատավոր Տիգրան Գրիգորյանին՝ քրեական վարույթներով անձի խախտված իրավունքների վերականգնման պրակտիկայի զարգացման գործում արժեքավոր ներդրում կատարելու համար:

Home / Blog / Гражданское дело / Благодаря усилиям наших адвокатов, оправданный обвиняемый…
Благодаря усилиям наших адвокатов, оправданный обвиняемый также получил денежную компенсацию за нахождение под домашним арестом в течение 40 дней.
2 ноября, 2024 1 min read
the-Acquitted-Defendant-Also-Received-Monetary-Compensation
В судебной практике Республики Армения постепенно сформировалась устойчивая практика предоставления компенсации лицам, оправданным в рамках уголовного судопроизводства. Примерно два года назад наш доверитель Р.П., оправданный по уголовному делу, провел около 40 дней под стражей, в течение нескольких месяцев к нему применялась мера пресечения в виде запрета на отлучку, кроме того, в его доме был проведен обыск, тем самым ограничив его право на неприкосновенность жилища.
Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана под председательством судьи Тиграна Григоряна постановил взыскать с Республики Армения 1 100 000 драмов в качестве компенсации за восстановление нарушенных прав Р.П. (см. гражданское дело № ЕД/45347/02/21). Примечательно, что суд также назначил денежную компенсацию за ущерб, причиненный ограничением права на неприкосновенность жилища.
Выражаем благодарность судье Тиграну Григоряну за ценный вклад в развитие практики восстановления нарушенных прав личности в рамках уголовного судопроизводства.