Ինչպես արդեն հայտնել էինք 2024 թվականի հունիսից մինչև նոյեմբեր ամիս ընկած տարբեր ժամանակահատվածներում մեր գրասենյակ էին դիմել միևնույն քրեական վարույթով անցնող թվով 4 օտարերկրյա քաղաքացիներ, որոնց բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել էր այլընտրանքային խափանման միջոցով՝ նրանց պաշտպանությունը մեր փաստաբանների կողմից ստանձնելուց օրեր անց: (https://www.lsa.am/hy/a-series-of-victories-for-lsa-detention-of-4-defendants-replaced-by-alternative-preventive-measures/)
2024 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին իրենց շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար մեր գրասենյակ են դիմել նույն քրեական վարույթով անցնող ևս երկու օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ Ի.Ժ.-ն և Ա.Ա.-ն, ում մեղադրանք էր ներկայացված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու, հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի առաջադրանքով իրավաբանական անձ համարվող ընկերությունների ապօրինի գործունեությանն օժանդակելու և հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար), իսկ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառված կալանքը:
Մեղադրյալներ Ի.Ժ.-ի և Ա.Ա.-ի պաշտպանությունը մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից ստանձնելուց օրեր անց ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, նախաքննություն իրականացնող ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչի և հսկողություն իրականացնող դատախազի, ինչպես նաև Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Ա.Ասատրյանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ մեղադրյալներն ազատվել են կալանքից:

As we previously reported, between June and November 2024, four foreign nationals involved in the same criminal proceedings approached our office at different times. The detention imposed on all of them as a preventive measure was replaced with an alternative measure within days of our lawyers taking over their defense. (https://www.lsa.am/a-series-of-victories-for-lsa-detention-of-4-defendants-replaced-by-alternative-preventive-measures/)
In November-December 2024, two more foreign nationals involved in the same criminal proceedings, I.Zh. and A.A., sought our office’s legal representation. They were charged under Article 319, Part 1; Article 257, Part 3, Points 1 and 3; Article 285, Part 2, Points 1 and 3; and Article 296, Part 3, Points 1 and 3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. These charges included participation in a criminal organization, large-scale computer fraud committed by a criminal organization, aiding the illegal activities of companies considered legal entities under the instructions of a criminal organization’s leader, and large-scale money laundering carried out by a criminal organization. They had been placed in pretrial detention as a preventive measure.
Days after our office’s lawyer, Andranik Mnatsakanyan, took on the defense of defendants I.Zh. and A.A., they were released from detention thanks to a well-chosen defense strategy, the objective approach of the investigator from the Investigative Committee of Armenia, the supervising prosecutor, and Judge A. Asatryan of the Yerevan First Instance General Jurisdiction Criminal Court.