Ինչպես արդեն հայտնել էինք 2024 թվականի հունիսից մինչև նոյեմբեր ամիս ընկած տարբեր ժամանակահատվածներում մեր գրասենյակ էին դիմել միևնույն քրեական վարույթով անցնող թվով 4 օտարերկրյա քաղաքացիներ, որոնց բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել էր այլընտրանքային խափանման միջոցով՝ նրանց պաշտպանությունը մեր փաստաբանների կողմից ստանձնելուց օրեր անց: (https://www.lsa.am/hy/a-series-of-victories-for-lsa-detention-of-4-defendants-replaced-by-alternative-preventive-measures/)
2024 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին իրենց շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար մեր գրասենյակ են դիմել նույն քրեական վարույթով անցնող ևս երկու օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ Ի.Ժ.-ն և Ա.Ա.-ն, ում մեղադրանք էր ներկայացված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու, հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի առաջադրանքով իրավաբանական անձ համարվող ընկերությունների ապօրինի գործունեությանն օժանդակելու և հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար), իսկ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառված կալանքը:
Մեղադրյալներ Ի.Ժ.-ի և Ա.Ա.-ի պաշտպանությունը մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից ստանձնելուց օրեր անց ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, նախաքննություն իրականացնող ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչի և հսկողություն իրականացնող դատախազի, ինչպես նաև Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Ա.Ասատրյանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ մեղադրյալներն ազատվել են կալանքից:

Продолжение серии побед офиса LSA: Еще два обвиняемых освобождены из-под ареста
Как мы уже сообщали, в период с июня по ноябрь 2024 года в наш офис в разное время обратились четыре иностранных гражданина, проходящих по одному и тому же уголовному делу. В отношении всех них примененная мера пресечения в виде ареста была заменена на альтернативную меру в течение нескольких дней после того, как их защиту взяли на себя наши адвокаты. (Смотрите здесь)
В ноябре-декабре 2024 года еще два иностранных гражданина, проходящих по тому же уголовному делу, И.Ж. и А.А., обратились в наш офис за юридической защитой. Им были предъявлены обвинения по статье 319, часть 1; статье 257, часть 3, пункты 1 и 3; статье 285, часть 2, пункты 1 и 3; и статье 296, часть 3, пункты 1 и 3 Уголовного кодекса Республики Армения. Обвинения включали участие в преступной организации, крупномасштабное хищение компьютерных данных, совершенное преступной организацией, содействие незаконной деятельности компаний, считающихся юридическими лицами, по указанию главы преступной организации, а также отмывание денег в особо крупном размере преступной организацией. В качестве меры пресечения к ним был применен арест.
Спустя несколько дней после того, как адвокат нашего офиса Андраник Мнацаканян взял на себя защиту обвиняемых И.Ж. и А.А., они были освобождены из-под ареста благодаря правильно выбранной стратегии защиты, объективному подходу следователя Следственного комитета Армении, надзорного прокурора, а также судьи А.Асатряна из суда первой инстанции по уголовным делам города Еревана.