Ինչպես արդեն հայտնել էինք 2024 թվականի հունիսից մինչև դեկտեմբեր ամիս ընկած տարբեր ժամանակահատվածներում մեր գրասենյակ էին դիմել միևնույն քրեական վարույթով անցնող թվով 6 օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ Բ.Ֆ.-ն, Ֆ.Է.-ն, Է.Ֆ.-ն, Մ.Օ.-ն, Ի.Ժ.-ն և Ա.Ա.-ն, որոնց բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել էր այլընտրանքային խափանման միջոցով՝ նրանց պաշտպանությունը մեր փաստաբանների կողմից ստանձնելուց օրեր անց: (Տե՛սեք այստեղ)
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, նախաքննություն իրականացնող ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչի և հսկողություն իրականացնող դատախազի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ մեղադրյալներին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու, հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի առաջադրանքով իրավաբանական անձ համարվող ընկերությունների ապօրինի գործունեությանն օժանդակելու և հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար) ներկայացված մեղադրանքները նախաքննության ավարտական փուլում հօգուտ մեղադրյալների փոփոխվել են՝ մեղադրանքներից հանելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված հանցանքների կատարումը:
2025 թվականի ապրիլի 8-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում համաձայնեցման վարույթի կիրառմամբ ավարտվեց վերը նշված անձանց վերաբերյալ քրեական գործի դատաքննությունը, որոնց շահերի պաշտպանությունը դատարանում իրականացնում էին մեր գրասենյակի փաստաբաններ Անդրանիկ Մնացականյանը և Արսեն Սարդարյանը:
Հրապարակված դատավճռով դատարանը հաստատեց բանակցությունների արդյունքում դատախազի հետ կնքված համաձայնության արձանագրությունները և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մեր բոլոր 6 վստահորդների նկատմամբ ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառեց՝ սահմանելով փորձաշրջան:

Victory in the case of our 6 foreign defendants accused of serious crimes
As we had previously reported, during various periods from June to December 2024, six foreign nationals — B.F., F.E., E.F., M.O., I.Zh., and A.A. — who were involved in the same criminal proceedings, approached our office. Within days of our attorneys taking on their defense, the pre-trial detention initially imposed on them was replaced with an alternative preventive measure. (See here)
Thanks to a well-chosen defense strategy and the objective approach shown by the investigator of the RA Investigative Committee and the supervising prosecutor, the charges brought against the defendants under Article 319(1), Article 257(3)(1,3), Article 285(2)(1,3), and Article 296(3)(1,3) of the RA Criminal Code (participation in a criminal organization, large-scale computer fraud by a criminal organization, aiding the unlawful activity of companies considered legal entities under the instruction of a criminal organization leader, and large-scale money laundering by a criminal organization) were modified in their favor at the final stage of the pre-trial investigation — with the charges under Article 285(2)(1,3) and Article 296(3)(1,3) being dropped.
On April 8, 2025, the trial of the above-mentioned individuals concluded in the First Instance Criminal Court of General Jurisdiction of Yerevan, using the plea agreement procedure. Their interests were represented in court by our office’s attorneys Andranik Mnatsakanyan and Arsen Sardaryan.
According to the published verdict, the court confirmed the agreements reached with the prosecutor through negotiations and did not enforce the sentences of imprisonment assigned to all six of our clients, who were charged under Articles 319(1) and 257(3)(1,3) of the RA Criminal Code for serious crimes — instead, a probation period was established.