Արտասահմանյան ընկերությունը կկարողանա իրացնել իր դատական պաշտպանության իրավունքը ՀՀ-ում
«Էլ Էս Էյ» իրավաբանական ընկերությունը ներկայացնում է նաև օտարերկյա իրավաբանական անձանց շահերը ինչպես վեճերի լուծման արտադատական փուլում, այնպես էլ ՝ ՀՀ դատարաններում։
Հերթական անգամ օտարերկյա դատական ակտի ճանաչման և կատարման թույլատրելու վերաբերյալ դիմումը երկու և ավելի անգամ վերադարձվում էր ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քաղաքացիական դատարանի կողմից՝ ձևական և տեխնիկական բնույթի պահանջներով, որոնք վերաբերում էին օտարերկրյա պետական մարմինների կողմից տրված փաստաթղթերի բովանդակությանը։ Բողոքարկելով ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քաղաքացիական դատարանի դիմումը վերադարձնելու որոշումը վերաքննության կարգով, ի վերջո գրանցվեց հաջողություն և վերացվեց վերադարձի վերաբերյալ որոշումը։
Նման որոշման ընդունումը կարևոր է օտարերկյա քաղաքացիաիրավական սուբյեկտին իր իրավունքներն ու օրինական շահերը ՀՀ դատարաններում պաշտպանելու հնարավորությունից չզրկվելու համար, ինչը կարող է բացասական կերպով անդրադառնալ ՀՀ-ում գործող առևտրային սուբյեկտների և օտարերկյա առևտրային սուբյեկտների առևտրային հարաբերությունների վրա:

• A Foreign Company Will Be Able to Exercise Its Right to Judicial Protection in Armenia
LSA Law Firm also represents the interests of foreign legal entities both in the extrajudicial stage of dispute resolution and in Armenian courts.
Once again, a petition for the recognition and enforcement of a foreign court decision was returned two or more times by the Civil Court of First Instance of General Jurisdiction due to formal and technical requirements related to the content of documents issued by foreign state authorities. By appealing the decision of the Civil Court of First Instance to return the petition through the appellate procedure, success was ultimately achieved, and the decision to return the petition was overturned.
The adoption of such a decision is important to ensure that a foreign civil-law entity is not deprived of the opportunity to defend its rights and legitimate interests in Armenian courts. Otherwise, this could negatively impact the commercial relations between commercial entities operating in Armenia and foreign commercial entities.