«Էլ Էս Էյ» իրավաբանական ընկերության վստահորդ, սպանության համար դատապարտված Դ. Հ. -ն պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվեց
• «Էլ Էս Էյ» իրավաբանական ընկերության վստահորդ, սպանության համար դատապարտված Դ. Հ. -ն պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվեց
Այսօր «Էլ Էս Էյ» փաստաբանական գրասենյակի (Էդգար Այվազյանի) վստահորդ, սպանության համար դատապարտված Դ. Հ.-ն պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից։
Նման դեպքերը վստահություն են ներշնչում, որ Հայաստանի Հանրապետության դատապարտյալների վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտներն ու կառուցակարգերը սկսել են արդյունավետ գործել, և դատապարտյալը իր վարքագծով կարող է կանխորոշել իր վաղաժամկետ ազատման հեռանկարը։
Մեր վստահորդ Դ. Հ.-ն հանցագործությունը կատարել էր 19 տարեկան հասակում՝ զինվորական ծառայության պայմաններում։ Առաջին իսկ օրվանից նա խոստովանական ցուցմունք էր տվել և աջակցել գործի քննությանը։ Անազատության մեջ անցկացրած 7.5 տարիների ընթացքում նա մասնակցել է բազմաթիվ մշակութային և սոցիալական միջոցառումների, աշխատել, ընդունվել և սովորել իրավաբանական ֆակուլտետում (որը մայիսին ավարտում է), ինչպես նաև բազմիցս խրախուսվել է քրեակատարողական ծառայության կողմից։ Նա միջոցներ է ձեռնարկել տուժողի ընտանիքին աջակցելու համար։
Թե՛ քրեակատարողական ծառայությունը, թե՛ պրոբացիայի ծառայությունը հանդես եկան օբյեկտիվ դրական եզրակացությամբ, ինչի համար շնորհակալություն ենք հայտնում նրանց։ Չնայած դատախազությունը, իր սովորության համաձայն, ջանք չէր խնայում այս զեկույցները արժեզրկելու և Դ. Հ.-ին անազատության մեջ պահելու համար, ՀՀ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արշակ Հարությունյանը արդարացի և պատճառաբանված դատական ակտով Դ. Հ.-ին վերադարձրեց տուն։
«Էլ Էս Էյ» փաստաբանական ընկերությունը խորին շնորհակալություն է հայտնում դատավորին օբյեկտիվ և մարդասիրական որոշում կայացնելու համար։

Д. Х., доверитель юридической фирмы «Эл Эс Эй», был условно-досрочно освобожден.
Сегодня доверитель юридической фирмы «Эл Эс Эй» (адвокат Эдгар Айвазян), Д. Х., осужденный за убийство, был условно-досрочно освобожден и вышел на свободу прямо из зала суда.
Подобные случаи внушают уверенность в том, что институты и механизмы условно-досрочного освобождения осужденных в Республике Армения начинают работать более эффективно, и каждый заключенный своим поведением может определить перспективу своего освобождения.
Наш доверитель, Д. Х., совершил преступление в возрасте 19 лет в условиях военной службы. С первого же дня он дал признательные показания и содействовал расследованию. За 7,5 лет лишения свободы он активно участвовал в многочисленных культурных и социальных мероприятиях, работал, поступил и обучался на юридическом факультете (окончание которого запланировано на май), а также неоднократно поощрялся пенитенциарной службой. Кроме того, он предпринял меры для оказания поддержки семье потерпевшего.
Как пенитенциарная, так и пробационная служба дали объективные положительные заключения, за что мы выражаем им благодарность. Несмотря на то, что прокуратура, как и обычно, прилагала все усилия для дискредитации этих заключений и удержания Д. Х. в заключении, судья Аршак Арутюнян суда общей юрисдикции Котайкской области вынес справедливое и обоснованное судебное решение, позволившее Д. Х. вернуться домой.
Адвокатская контора «Эл Эс Эй» выражает глубокую благодарность судье за объективное и гуманное решение.