Ազատ գյուղում զինվորական կացարանի հրդեհի և զինծառայողների մահվան դեպքի վերաբերյալ քրեական գործով զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը դատարանի կողմից փոփոխվեց, և մեղադրյալը ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից:
• Ազատ գյուղում զինվորական կացարանի հրդեհի և զինծառայողների մահվան դեպքի վերաբերյալ քրեական գործով զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը դատարանի կողմից փոփոխվեց, և մեղադրյալը ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից:
«LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը վերջին ամիսներին ստանձնել էր 2023թ. հունվարի 19-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված «զինվորական կացարանում» հրդեհի հետևանքով զինծառայողների մահվան դեպքի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ, N զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանի պաշտպանությունը:
23.08.2024թ. դատարանը (նախագահությամբ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վարդան Հարությունյանի) որոշեց փոխել Գոռ Աղեկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը այլընտրանքային խափանման միջոցներով և նրան կալանքից ազատեց հենց դատարանի դահլիճից:
Թեև դեռ կա երկարատև համբերատար աշխատանքի անհրաժեշտություն, այդուհանդերձ այս գործով պաշտպանության կողմը ունի բավարար ապացույցներ և համոզված է, որ դատավարության արդյունքում վերջնականապես հիմնավորվելու է Գոռ Աղեկյանի անմեղությունը:
2023թ. հունվարի 19-ին Հայաստանի Հանրապետությունը ցնցած այս դեպքի շուրջ դատաքննությունն ընթանում է հանրային ուշադրության ներքո, պարբերաբար հնչում են ամենատարբեր տեքստեր ու ենթատեքստեր պարունակող հայտարարություններ, գնահատականներ, այդուհանդերձ գործը նախագահող դատավոր Վարդան Հարությունյանին հաջողվում է բարձր պատասխանատվությամբ արդարադատություն իրականացնել՝ չնայած այս գործով նախադեպը չունեցող հոգեբանական ու էմոցիոնալ ծանրաբեռնվածությանը, դատավարության ողջ ընթացքում զգայուն ու նուրբ հարցերի շուրջ հաճախակի պոռթկումնալից իրավիճակներին:

По уголовному делу, касающемуся пожара в военных казармах в селе Азат и гибели военнослужащих, мера пресечения в виде содержания под стражей в отношении Гора Агекяна, заместителя командира воинской части по тыловому обеспечению, была изменена судом, и обвиняемый был освобожден из зала суда.
• По уголовному делу, касающемуся пожара в военных казармах в селе Азат и гибели военнослужащих, мера пресечения в виде содержания под стражей в отношении Гора Агекяна, заместителя командира воинской части по тыловому обеспечению, была изменена судом, и обвиняемый был освобожден из зала суда.
Адвокат Гурген Нерсисян из адвокатской конторы “LSA” недавно взял на себя защиту Гора Агекяна, заместителя командира воинской части по тыловому обеспечению, обвиняемого по уголовному делу, связанному с пожаром в “военных казармах” в селе Азат Гегаркуникской области 19 января 2023 года, в результате которого погибли военнослужащие.
23.08.2024 суд (под председательством судьи Вардана Арутюняна Гегаркуникского областного суда первой инстанции по уголовным делам общей юрисдикции) решил изменить меру пресечения в виде содержания под стражей в отношении Гора Агекяна на альтернативные меры пресечения и освободил его из-под стражи прямо в зале суда.
Хотя еще предстоит долгая и терпеливая работа, сторона защиты в этом деле располагает достаточными доказательствами и уверена, что в результате судебного разбирательства невиновность Гора Агекяна будет окончательно обоснована.
Судебный процесс по этому инциденту, потрясшему Республику Армения 19 января 2023 года, проходит под пристальным вниманием общественности, периодически звучат заявления, оценки и намеки. Тем не менее, председательствующему судье Вардану Арутюняну удается осуществлять правосудие с высокой ответственностью, несмотря на беспрецедентную психологическую и эмоциональную нагрузку этого дела и частые вспышки по деликатным и чувствительным вопросам на протяжении всего судебного разбирательства.