Ազատ գյուղում զինվորական կացարանի հրդեհի և զինծառայողների մահվան դեպքի վերաբերյալ քրեական գործով զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը դատարանի կողմից փոփոխվեց, և մեղադրյալը ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից:
• Ազատ գյուղում զինվորական կացարանի հրդեհի և զինծառայողների մահվան դեպքի վերաբերյալ քրեական գործով զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը դատարանի կողմից փոփոխվեց, և մեղադրյալը ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից:
«LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը վերջին ամիսներին ստանձնել էր 2023թ. հունվարի 19-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված «զինվորական կացարանում» հրդեհի հետևանքով զինծառայողների մահվան դեպքի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ, N զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանի պաշտպանությունը:
23.08.2024թ. դատարանը (նախագահությամբ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վարդան Հարությունյանի) որոշեց փոխել Գոռ Աղեկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը այլընտրանքային խափանման միջոցներով և նրան կալանքից ազատեց հենց դատարանի դահլիճից:
Թեև դեռ կա երկարատև համբերատար աշխատանքի անհրաժեշտություն, այդուհանդերձ այս գործով պաշտպանության կողմը ունի բավարար ապացույցներ և համոզված է, որ դատավարության արդյունքում վերջնականապես հիմնավորվելու է Գոռ Աղեկյանի անմեղությունը:
2023թ. հունվարի 19-ին Հայաստանի Հանրապետությունը ցնցած այս դեպքի շուրջ դատաքննությունն ընթանում է հանրային ուշադրության ներքո, պարբերաբար հնչում են ամենատարբեր տեքստեր ու ենթատեքստեր պարունակող հայտարարություններ, գնահատականներ, այդուհանդերձ գործը նախագահող դատավոր Վարդան Հարությունյանին հաջողվում է բարձր պատասխանատվությամբ արդարադատություն իրականացնել՝ չնայած այս գործով նախադեպը չունեցող հոգեբանական ու էմոցիոնալ ծանրաբեռնվածությանը, դատավարության ողջ ընթացքում զգայուն ու նուրբ հարցերի շուրջ հաճախակի պոռթկումնալից իրավիճակներին:

In the criminal case concerning the fire at the military barracks in Azat village and the death of servicemen, the preventive measure of detention imposed against Gor Aghekyan, the deputy commander for rear services of the military unit, was modified by the court, and the accused was released from the courtroom.
• In the criminal case concerning the fire at the military barracks in Azat village and the death of servicemen, the preventive measure of detention imposed against Gor Aghekyan, the deputy commander for rear services of the military unit, was modified by the court, and the accused was released from the courtroom.
Gurgen Nersisyan, a lawyer from the “LSA” law firm, has recently taken on the defense of Gor Aghekyan, the deputy commander for rear services of a military unit, who is accused in the criminal case related to the fire at the “military barracks” in Azat village of Gegharkunik region on January 19, 2023, which resulted in the death of servicemen.
On 23.08.2024, the court (presided over by Judge Vardan Harutyunyan of the Court of General Jurisdiction for Criminal Cases of the First Instance of Gegharkunik Region) decided to modify the preventive measure of detention imposed against Gor Aghekyan with alternative preventive measures. It released him from detention right from the courtroom.
Although there is still a need for long-term patient work, the defense team in this case has sufficient evidence. It is confident that Gor Aghekyan’s innocence will be ultimately substantiated as a result of the proceedings.
The trial surrounding this incident, which shook the Republic of Armenia on January 19, 2023, is ongoing under public scrutiny, with various statements, assessments, and implications periodically being made. Nevertheless, the presiding judge, Vardan Harutyunyan, manages to administer justice responsibly, despite the unprecedented psychological and emotional burden of this case and the frequent outbursts of sensitive and delicate issues throughout the proceedings.