Խմբով սպանություն կատարելու մեջ մեղադրվող երկու մեղադրյալներից մեկի մեղադրանքը մերժվեց, մյուսի մեղադրանքը ծանրացուցիչ հանգամանքներով սպանությունից փոխվեց հասարակ սպանության, իսկ ավելի քան երկու տարի անազատության մեջ գտնվող մեղադրյալը ազատվեց արգելանքից:
• Խմբով սպանություն կատարելու մեջ մեղադրվող երկու մեղադրյալներից մեկի մեղադրանքը մերժվեց, մյուսի մեղադրանքը ծանրացուցիչ հանգամանքներով սպանությունից փոխվեց հասարակ սպանության, իսկ ավելի քան երկու տարի անազատության մեջ գտնվող մեղադրյալը ազատվեց արգելանքից:
Edgar_Gurgen
2020թ.-ից ՀՀ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում քննվում է մեր վստահորդներ Ա.Ա.-ի և Ա.Ս.Ա-ի կողմից խմբով սպանություն կատարելու և խմբով զենք ու զինամթերք ձեռք բերելու, պահելու ենթադրյալ հանցանքների կապակցությամբ հարուցված քրեական գործը՝ նախատեսված 2003թ. ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Մեղադրյալներից Ա.Ա.-ն անազատության մեջ է ավելի քան 5 տարի, իսկ Ա.Ս.Ա-ն՝ ավելի քան 2 տարի:
«LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբաններ Էդգար Այվազյանին և Գուրգեն Ներսիսյանին հաջողվեց դատարանում համոզիչ փաստարկել և ապացուցել, որ մեղադրյալներից Ա.Ս.Ա-ն ընդհանրապես առնչություն չունի դեպքի հետ: Ապացույցների հետազոտումն ավարտելուց հետո դատախազությունը ստիպված եղավ նահանջել և գործով հանրային մեղադրողը 20.09.2024թ. որոշեց փոփոխել Ա.Ա.-ի մեղադրանքը՝ նրա արարքը որակելով 2003թ. ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Ա.Ս.Ա-ի մեղադրանքից փաստացի հրաժարվեց: Ավելի քան 2 տարի տևողությամբ անազատության մեջ գտնվող Ա.Ս.Ա-ն նիստերի դահլիճից դատարանի որոշմամբ ազատ արձակվեց:

Home / Cases / Уголовное дело / Обвинение одного из двух обвиняемых в…
Обвинение одного из двух обвиняемых в групповом убийстве было отклонено, обвинение другого обвиняемого изменили с убийства с отягчающими обстоятельствами на обычное убийство, а обвиняемый, находящийся под стражей более двух лет, был освобожден из-под ареста.
24 сентября, 2024 1 min read
Edgar_Gurgen
С 2020 года в Общем уголовном суде первой инстанции Котайкской области Республики Армения рассматривается уголовное дело, возбужденное в отношении наших доверителей А.А. и А.С.А. по обвинению в совершении группового убийства и в приобретении, хранении оружия и боеприпасов. Эти преступления предусмотрены пунктом 7 части 2 статьи 104 и частью 2 статьи 235 Уголовного кодекса Республики Армения, принятого в 2003 году. Обвиняемый А.А. находится под стражей более 5 лет, а А.С.А. — более 2 лет.
Адвокаты юридической компании «LSA» Эдгар Айвазян и Гурген Нерсисян смогли убедительно аргументировать и доказать в суде, что обвиняемый А.С.А. вообще не имеет отношения к происшествию. После завершения исследования доказательств прокуратура была вынуждена отступить, и 20.09.2024 г. государственный обвинитель по делу решил изменить обвинение А.А., квалифицировав его действия по статье 104 части 1 и статье 235 части 1 Уголовного кодекса Республики Армения, а от обвинения А.С.А. фактически отказался. А.С.А., находящийся в заключении более 2 лет, был освобожден из зала судебных заседаний по решению суда.
Г
Гурген Нерсисян
Гурген Нерсисян является членом руководящего состава юридической компании «Эл Эс Эй» /Партнер/. Он специализируется как в области уголовного, так и гражданского и административного права и имеет широкую практику в уголовных, гражданских и административных судах. Опыт адвоката в юридической компании «Эл…