Խմբով սպանություն կատարելու մեջ մեղադրվող երկու մեղադրյալներից մեկի մեղադրանքը մերժվեց, մյուսի մեղադրանքը ծանրացուցիչ հանգամանքներով սպանությունից փոխվեց հասարակ սպանության, իսկ ավելի քան երկու տարի անազատության մեջ գտնվող մեղադրյալը ազատվեց արգելանքից:
• Խմբով սպանություն կատարելու մեջ մեղադրվող երկու մեղադրյալներից մեկի մեղադրանքը մերժվեց, մյուսի մեղադրանքը ծանրացուցիչ հանգամանքներով սպանությունից փոխվեց հասարակ սպանության, իսկ ավելի քան երկու տարի անազատության մեջ գտնվող մեղադրյալը ազատվեց արգելանքից:
Edgar_Gurgen
2020թ.-ից ՀՀ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում քննվում է մեր վստահորդներ Ա.Ա.-ի և Ա.Ս.Ա-ի կողմից խմբով սպանություն կատարելու և խմբով զենք ու զինամթերք ձեռք բերելու, պահելու ենթադրյալ հանցանքների կապակցությամբ հարուցված քրեական գործը՝ նախատեսված 2003թ. ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Մեղադրյալներից Ա.Ա.-ն անազատության մեջ է ավելի քան 5 տարի, իսկ Ա.Ս.Ա-ն՝ ավելի քան 2 տարի:
«LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբաններ Էդգար Այվազյանին և Գուրգեն Ներսիսյանին հաջողվեց դատարանում համոզիչ փաստարկել և ապացուցել, որ մեղադրյալներից Ա.Ս.Ա-ն ընդհանրապես առնչություն չունի դեպքի հետ: Ապացույցների հետազոտումն ավարտելուց հետո դատախազությունը ստիպված եղավ նահանջել և գործով հանրային մեղադրողը 20.09.2024թ. որոշեց փոփոխել Ա.Ա.-ի մեղադրանքը՝ նրա արարքը որակելով 2003թ. ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Ա.Ս.Ա-ի մեղադրանքից փաստացի հրաժարվեց: Ավելի քան 2 տարի տևողությամբ անազատության մեջ գտնվող Ա.Ս.Ա-ն նիստերի դահլիճից դատարանի որոշմամբ ազատ արձակվեց:

The charge against one of the two defendants accused of group murder was dismissed, while the charge against the other defendant was changed from murder with severe circumstances to simple murder. The defendant who had been in detention for more than two years was released from detention.
• The charge against one of the two defendants accused of group murder was dismissed, while the charge against the other defendant was changed from murder with severe circumstances to simple murder. The defendant who had been in detention for more than two years was released from detention.
Edgar_Gurgen
Since 2020, the criminal case has been under review in the general jurisdiction court of first instance in the Kotayk region of the Republic of Armenia regarding our clients A.A. and A.S.A. for allegedly committing group murder and acquiring and possessing weapons and ammunition. These alleged offenses are provided for by point 7 of part 2 of Article 104 and part 2 of Article 235 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, adopted in 2003. The accused A.A. has been in detention for more than 5 years, while A.S.A. has been in detention for more than 2 years.
Lawyers Edgar Ayvazyan and Gurgen Nersisyan from the law firm “LSA” managed to convincingly argue and prove in court that the accused A.S.A. has no connection to the incident at all. After completing the examination of the evidence, the prosecutor’s office was forced to retreat, and on 20.09.2024, the public prosecutor decided to change the charges against A.A., qualifying his actions under part 1 of Article 104 and part 1 of Article 235 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, while also abandoning the charges against A.S.A. A.S.A., who had been in detention for more than 2 years, was released from the courtroom by the court’s decision.