Հաղթանակ ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մեր պաշտպանյալի գործով. արարքը վերաորակվեց ոչ մեծ ծանրության հանցագործության
• Հաղթանակ ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մեր պաշտպանյալի գործով. արարքը վերաորակվեց ոչ մեծ ծանրության հանցագործության
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում քննվող թիվ ԵԴ1/1267/01/24 քրեական գործով մեր գրասենյակի փաստաբան Էդգար Այվազյանի պաշտպանյալ Ն.Հ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 452-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված ծանր հանցագործության, այն է՝ ոստիկանի ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար: Դատարանը, քննելով քրեական գործը, 2025թ. փետրվարի 24-ին կայացրած վերդիկտով ներկայացված մեղադրանքը վերաորակեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված ոչ մեծ ծանրության հանցագործության, այն է՝ անձի առողջությանը դիտավորությամբ թեթև վնաս պատճառելը: Շնորհակալ ենք դատավոր Սուսաննա Գզոգյանին օրինական և արդարացի դատական ակտի կայացման համար:

Victory in the Case of Our Client Accused of a Serious Crime: The Act Was Reclassified as a Misdemeanor
• Victory in the Case of Our Client Accused of a Serious Crime: The Act Was Reclassified as a Misdemeanor
In the criminal case No. ED1/1267/01/24, examined in the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan, our office’s attorney, Edgar Ayvazyan, represented the defendant N.H., who had been charged under Article 452, Part 4, Clause 2 of the Criminal Code of Armenia for committing a serious crime—namely, using violence against a police officer in order to interfere with their official duties.
Upon reviewing the case, the court reclassified the charge in its verdict issued on February 24, 2025, under Article 171, Part 1, Clause 1 of the Criminal Code of Armenia, qualifying it as a misdemeanor—specifically, intentional infliction of minor bodily harm.