«ԼՈՈՒ ԸՆԴ ՍԹՐԱԹԵՋԻ ԸԴՎԱՅՍՐՍ» փաստաբանական գրասենյակը մասնագիտացված ծառայություններ է մատուցում անձանց խախտված իրավունքների վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) գանգատներ կազմելու և ներկայացնելու ոլորտում:
Փորձառություն և մասնագիտական թիմ
Մեր փաստաբանները՝ Էդգար Այվազյանն ու Քրիստինա Սարդարյանը, հարուստ փորձ ունեն ՄԻԵԴ գանգատներ ներկայացնելու հարցում: Գրասենյակի փաստաբաններից Ի.գ.թ. Արսեն Սարդարյանը Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի Երևանի մասնաճյուղում դասավանդում է «Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի նախադեպերի ազդեցությունը Հայաստանի Հանրապետության իրավական համակարգի վրա» թեմայով:
Պաշտպանվող իրավունքները Եվրոպական կոնվենցիայով
Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիան պաշտպանում է բազմաթիվ հիմնարար իրավունքներ, ներառյալ՝
- Արդար դատաքննության իրավունք
- Ազատության իրավունք
- Մտքի, խղճի, կրոնի, հավաքների ազատություն
- Անձնական կյանքի անձեռնմխելիություն
- Սեփականության իրավունք
- Խոշտանգումների արգելք
- Կյանքի իրավունք
- Հարկադիր աշխատանքի և կրկնակի դատապարտման արգելք
Իրավական աջակցություն և ներկայացուցչություն
Եթե Ձեր հիմնարար իրավունքները խախտվել են, մեր փորձառու փաստաբանները կարող են պաշտպանել դրանք ինչպես ներպետական ատյաններում և Սահմանադրական դատարանում, այնպես էլ ՄԻԵԴ-ում՝ համապատասխան դիմում-գանգատ ներկայացնելով:
Մատչելիություն և ազդեցություն
Գրասենյակի փորձառու իրավաբանները կազմում են ՄԻԵԴ դիմում-գանգատները Բարձր դատարանի աշխատանքային լեզուներով, ինչը դարձնում է դրանք ավելի մատչելի ՄԻԵԴ դատավորների համար։ Եվրոպական դատարանի որոշումները կարևոր դեր են խաղում Հայաստանի Հանրապետության իրավական համակարգի զարգացման գործում, ինչի վկայությունն են Սահմանադրական և Վճռաբեկ դատարանների որոշումները, որոնք հաճախ հղում են կատարում Եվրոպական դատարանի նախադեպային որոշումներին:

The law firm “LAW AND STRATEGY ADVISORS” provides specialized legal services for drafting and submitting complaints to the European Court of Human Rights (ECHR) concerning individual rights violations.
Expertise and Experience
Our lawyers, Edgar Ayvazyan and Kristina Sardaryan, have extensive experience in filing complaints with the ECtHR. Additionally, Arsen Sardaryan, one of our prominent legal experts, delivers lectures on “The Impact of the Precedents of the European Court of Human Rights on the Legal System of the Republic of Armenia” at the Yerevan Branch of Lomonosov Moscow State University.
Protected Rights Under the European Convention
The European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms safeguards a wide range of fundamental rights, including:
- Right to a fair trial
- Right to liberty
- Freedom of thought, conscience, and religion
- Rights to privacy, assembly, and property
- Prohibition of torture
- Right to life
- Prohibition of forced labor and double jeopardy
Legal Support and Representation
If your fundamental rights have been violated, our experienced lawyers can defend them across all legal levels within Armenia, including the Constitutional Court. Additionally, we can submit relevant applications or complaints to the ECtHR to ensure your rights are upheld.
Language Accessibility and Impact
Our lawyers draft applications to the ECtHR in the official working languages of the Grand Chamber, making them accessible to ECtHR judges. The decisions of the European Court play a crucial role in advancing the legal system of the Republic of Armenia, as evidenced by references to ECtHR precedents in the decisions of Armenia’s Constitutional Court and Court of Cassation.